سئو چیست؟

سئو چیست؟

صاحب نظران و اهالی فن هر کدام تعریفی برای سئو -یا آن طور که در سایر نقاط دنیا خوانده می شود، اس ای او دارند. – مثلا تعریف ویکی پدیا که گوگل هم آن را در پاسخ سوال ?What Is SEO نمایش میدهد، می گوید: «بهینه سازی برای موتور جستجو (سئو)، پروسه ی تاثیرگذاری بر میزان نمایش یک وب سایت یا یک صفحه ی اینترنتی در نتایج طبیعی، یا غیرپولی (ارگانیک) موتورهای جستجو است»؛ یا وب سایت معتبر سرچ انیج لند تعریفی به این شکل ارائه می دهد: «اس ای او که مخفف عبارت بهینه سازی برای موتور جستجو است، پروسه ی جذب ترافیک از نتایج جستجوی رایگان، ارگانیک، ادیتوریال و طبیعی موتورهای جستجو است».

منظور از نتایج ارگانیک، رایگان، ادیتوریال و طبیعی، به طور کلی نتایجی هستند که شما بدون پرداخت هزینهی تبلیغاتی و صرفا بنا به لیاقت و ظرفیت وب سایت خود در موتورهای جستجو نمایش داده می شوید و از آن طریق ورودی جذب می کنید.

جدا از تعاریف بالا که درست و تقریبا جامع هم هستند، شخصا سئو را فن رفیق شدن با گوگل میدانم. یعنی چی؟

یعنی سئو، پروسه ای است که در آن فرد یا گروهی با امکانات و ابزار و دانش کافی، تمام جوانب همگام سازی وب سایت با فاکتورها، المان ها و قوانین موتورهای جستجو را به طور دقیق، نظارت شده و پیوسته انجام میدهند. این پروسه و نه پروژه از مراحل تحقیق برای ایجاد وب سایت شروع شده و تمام گامهای بعدی از جمله طراحی وب سایت، بررسی رقبا، ایجاد محتوای مناسب و غیره و غیره را شامل می شود.