قالب وب سایت وردپرسی

رویکردها و تازه های طراحی وب با تمرکز بر وردپرس

طراحی وب پیوسته در حال تغییر و تحول است و این موضوع هنگامی که صحبت از وردپرس در میان باشد، مصداق بیشتری پیدا می کند. به همین دلیل هر چه امکانات و افزونه های بیشتری برای افزایش کارایی و زیبایی این فریم ورک معروف و محبوب معرفی می شود، آن را بیشتر به منبع اصلی در روند طراحی وب سایت تبدیل می کند. در این مقاله بیشترین گرایش ها در روند پیشرفت طراحی وب به ویژه در وردپرس را در سال ۲۰۱۶ بررسی می کنیم و نگاهی اجمالی به برخی از شاخص ترین آنها می اندازیم.

Material Design

بی تردید تا به حال چیزهایی درباره Material Design شنیده اید. گوگل اخیرا این طراحی استانداردشده مفهومی را معرفی کرده است. قطعا می توان آن را به عنوان پیشرفتی در تحولات سال جاری قلمداد کرد؛ اما Material Design چیست؟ این مجموعه شامل استانداردهای تعریف شده اختصاصی گوگل در زمینه رنگ ها، آیکون ها، صفحه آرایی رابط کاربری، صفحه بندی، دسترسی به صفحات و بخش های مختلف شبکه بندیها، فهرستها، اسلایدرها، دکمه ها، سربرگها، ابزار ارائه کننده راهنماها، بارگذاری، جابه جایی بین صفحات، ابزارهای مبتنی بر حرکات دست و نظایر آن است.

طراحی تخت و صفحه بندی شبکه ای قالب وبسایت وردپرسی

دو ایده بزرگی که Material Design توصیه کرده است، عبارتند از: ادامه طراحی وب تخت به همراه اضافه کردن مجموعه ای از سایه ها برای برجسته کردن و بعد بخشیدن به طرح، به علاوه صفحه بندی شبکه ای به نحوی که بتوان به راحتی محتوای آن را مشاهده کرد. در واقع تمرکز اصلی Material Design بر این موضوع است که بازدیدکنندگان سایت یا وبلاگ شما بتوانند محتوای ارائه شده را به راحتی مطالعه کنند و مثال بارز آن را می توان در Rare Material Design Blog مشاهده کرد.

این تم از بسیاری از توصیه های گوگل پیروی کرده است. برای نمونه میتوان به رنگ های پیش فرض استاندارد، سایه های ساده، دکمه های کوچک زیبا، تصاویر توصیفی و مانند آن اشاره کرد. بهتر است خودتان نگاهی به آن بیندازید تا از نزدیک با این طراحی ساده و دوست داشتنی آشنا شوید. برای مشاهده دمو به آدرس زیر مراجعه کنید.

http://mytheme previews.com/theme switcher/?item- rare_wordpress

تصاویری که در نگاه اول هدف خود را به بیننده منتقل می کنند

یکی دیگر از گرایش های بزرگی که از سال ۲۰۱۵ بین طراحان وب رواج پیدا کرده است، انتقال هدف اصلی به بازدیدکننده از طریق تجسمات بصری است. استفاده از تصاویر برجسته و گویا همچنان راهکار مناسبی است که اکثر شرکت های طراحی وب از آن استفاده میکنند. این روزها اختلاف منظر در همه جا دیده می شود و با وجود انواع مختلفی از منابع غنی و خارق العاده از تصاویر رایگان، کاملا واضح است که چرا تعداد زیادی از طراحان به این سمت گرایش پیدا کرده اند.

  • وقتی عکس به جای کلمه صحبت می کند

تصاویر از اهمیت خاصی برخوردار هستند. بسیاری مواقع عکس کاری میکند که دیگر نیازی به کلمه و متن نداشته باشید. در بسیاری از کسب وکارها تصاویر نقش حیاتی برای معرفی آنها در دنیای مجازی ایفا می کند. برای مثال، رستورانها همیشه وابستگی زیادی به عکس ها داشته اند و رفتن به سمت تصاویر تأثیرگذار باعث میشود وب سایت مرتبط با غذا بیشتر به چشم بیاید و تصاویر حرفه ای و زیبا از غذاهای مختلف، اشتها و تمایل بازدیدکننده را برای سفارش بیشتر میکند. برای اینکه این موضوع ملموس تر شود، نگاهی به تم Plate بیندازید.

این قالب سایت رستوران زیبای وردپرس، از تصاویر بزرگ و برجسته ای که میتواند اشتهای مشتریان گرسنه را برانگیخته کرده و آنها را به سفارش دادن غذا ترغیب کند، بهره برده است. علاوه بر اینها، این تم کاملا تعاملی طراحی شده است؛ بنابراین تمام این تصاویر زیبایی که شما اضافه میکنید، روی هر دستگاهی به خوبی نمایش داده می شود.

ویدیو به جای متن های طولانی

تنها جایگزین مناسب برای تصاویر تأثیرگذار در قالب سایت وردپرسی، ویدیو است و این روزها میتوان همه جا آنها را پیدا کرد. ویدیو روش بسیار ایده الی برای معرفی عملی محصولات، معرفی گروه و عوامل و همچنین توضیح بهتر درباره خدمات یک شرکت است. با استفاده از یک ویدیوی خوش ساخت کوتاه، می توان قصد و هدف از راه اندازی وب سایت را بیان کرد. خوشبختانه برای این منظور تم های متعددی وجود دارند که بر اساس نوع بازار هدف، قابل انتخاب و استفاده هستند

نمونه ای از این تمها Moview است که امکان به اشتراک گذاشتن نظرات، آموزش ها و سایر موضوعاتی را که قصد دارید با مخاطبان خود در میان بگذارید، ساده تر می کند. علاوه بر توابع داخلی خود وردپرس، از این تم هم میتوان برای اضافه کردن گزینه هایی برای رتبه بندی، صفحه آرایی سفارشی سازی شده، پشتیبانی از bbPress و BuddyPress استفاده کرد. برای مشاهده دمو به آدرس Www. wpexplorer. com / out / moview – preview مراجعه کنید.

پیداش صفحات فرود

یکی دیگر از گرایش هایی که به تازگی در طراحی صفحات وب شاهد آن هستیم، صفحات فرود (Landing Page) هستند. چرا هنگامی که میتوان به سادگی صفحه خوش ساخت و فوق العاده ای را برای معرفی بخش عمده ای از خدمات و اطلاعات ایجاد کرد، باید به سراغ سایتهای سنگین با تعداد زیادی صفحات تودرتو رفت؟ اغلب بازدیدکنندگان صفحات کمتر و پربارتر را ترجیح می دهند. برای معرفی مشاغل مستقل، مراکز و تولیدکنندگانی که تنها یک محصول یا خدمات ارائه می کنند، استفاده از سایت های تک صفحه ای توصیه میشود.

  • استفاده از اسکرول محلی برای کسب تجربه وب گردی یکنواخت

علاوه بر داشتن یک صفحه به عنوان کل محتوای وب سایت و قالب سایت، استفاده از اسکرول محلی در مکان مناسب نیز عامل حیاتی محسوب می شود. به این ترتیب بازدید کننده می تواند بدون سردرگمی و نیاز به جابه جاییهای بیهوده در صفحات، به راحتی به بخش های مختلف یک صفحه مراجعه کند، خوشبختانه، بسیاری از تم های موجود از اسکرول محلی و سایر قابلیت های مرتبط با صفحات فرود پشتیبانی میکنند. یکی از بهترین آنها Total است.

فرقی نمیکند که قصد دارید چه نوع صفحه فرودی ایجاد کنید. Total می تواند این کار را به راحتی انجام دهد. این تم نه تنها با انواع مختلفی از دموهای تک یا چندصفحه ای همراه است که میتوانید به سادگی از قابلیت پشتیبانی از اسکرول محلی در آن استفاده کنید، بلکه انواع مختلفی از عناصر سازنده صفحه و گزینه های سفارشی سازی تم نیز در آن وجود دارد که میتوانید به کمک آنها هر نوع صفحه آرایی را که مد نظر دارید، ایجاد کنید. با کمک این تم قدرتمند وردپرس می توانید نوشته های راهنما، دکمه و محتوای متحرک و بسیاری موارد دیگر را به صفحه خود اضافه کنید. ا برای مشاهده دمو به آدرس زیر مراجعه کنید.

http://totaltheme. wpengine.com/dezignr

طراحان در قالب توسعه دهندگان

طراحی وب و توسعه وب، دو مقوله ای هستند که همیشه در کنار یکدیگر قرار دارند. هر چند ممکن است قبلا برای ساخت وب سایت جدیدی برای تجارت خود گروه کاملی از متخصصان این رشته را استخدام کرده باشید، اما در حال حاضر انجام کارهای توسعه توسط طراحان و بالعکس، به هنجار جدیدی تبدیل شده است.

بخشی از این موضوع مربوط به اطلاعات و آموزش های رایگان و غنی در اینترنت است که به افراد بیشتری امکان می دهد تا به توسعه دهندگان خود آموخته تبدیل شوند و برای برخی دیگر این امکان فراهم شده است که در سایتهای مثل Dribbble و Behance، منابع الهام بخش و خلاقانه بسیاری ر پیدا کنند؛ اما علاوه بر تمام منابع رایگان موجود در وب، ظهور صفحه سازهای. حرفه ای نیز کمک بزرگی به ادغام شدن بخش طراحی و توسعه کرده است. اگر از وردپرس استفاده کرده باشید، احتمالا طی ماههای اخیر با. بعضی از این صفحه سازها آشنا شده اید.

CSS Hero افزونه ای بسیار کاربردی است که به کاربران اجازه می دهد هر نوع تمی را ویرایش کنند. استفاده از این افزونه برای طراحانی که دانش کمی درباره CSS دارند، بسیار راهگشا است. برای اعمال تغییرات روی تم خود با کمک CSS Hero، تنها کافی است روی یکی از اجزا کلیک کنید و سپس از ویرایشگر موجود برای تغییر به وسیله پالت رنگ موجود، انتخاب قلم جدید توسط منوی کرکره ای، تغییر اندازه با استفاده از نوار موجود برای انجام این کار و بسیاری تغییرات و اصلاحات دیگر استفاده کنید.

یکی دیگر از صفحه سازهای معروف، Visual Composer است که به کمک این ابزار بدون داشتن هیچ گونه تجربه و دانش برنامه نویسی قبلی، می توانید به طراحی و توسعه صفحات وب بپردازید. تنها کافی است این افزونه را نصب کنید و اجزای صفحه بعدی موجود به همراه گزینه های تنظیم ظاهر صفحه در آن را استفاده و وب سایتی صددرصد اختصاصی و منحصربه فرد ایجاد کنید.

استفاده از متن روی چیدمان داخل صفحه به شکل کارت

برای مدتی استفاده از صفحه آرایی به شیوه شبکه بندی شده و چیدمانی رایج شده بود، اما زمانی که روی چینش اجزای صفحات خود از ترکیبی از عکس و نوشته هایی که روی آنها قرار می گیرند استفاده کنید، طرح جدیدی به نام «کارت» پدید می آید. در Sowe theme، صفحه بندی کارتی به بازدیدکننده کمک می کند راحت تر محتوای قرارداده شده در صفحه را ببینید. برای مشاهده دمو به آدرس زیر مراجعه کنید.

http://www.wpexplorer.com/out/sowe-theme

تایپوگرافی برجسته قالب سایت

در کنار استفاده از تصاویر تجسمی برجسته و مشخص در قالب سایت، مفهوم دیگری به نام تایپوگرافی برجسته وجود دارد؛ اثر گرافیکی خلاقانه ای که به طور کلی ساختار اصلی آن را حروف تشکیل میدهند. یکی از روش هایی که با استفاده از آن اطمینان حاصل میکنید که بازدیدکننده، متن شما را مشاهده خواهد کرد، استفاده از قلمهایی با اندازه بسیار بزرگ و متون برجسته (بزرگ و تیره) است. یک مثال شاخص، تم Candid است. استفاده از متن های بزرگ و برجسته شانس بهتر دیده شدن مطالب را در این تم افزایش می دهد و در عین حال به لطف طراحی سبک و ساده خود، بیننده را نیز سردرگم نمی کند. برای مشاهده دمو به آدرس زیر مراجعه کنید.

http://www.wpexplorer.com/out/candid-theme

قابلیت های جذاب و سرگرم کننده قالب وردپرس

هر روزه، تعداد طراحانی که در هنگام س اخت تمها و افزونه های خود از اجزای مفرح و جذاب کننده بصری استفاده میکنند، بیشتر می شود و قرار دادن قابلیت های ویژه ای که قبلا کمتر در بازار طراحی سایت از آن استفاده می شد، در حال تبدیل شدن به یک گرایش غالب است. اینها شامل انواع مختلفی از اجزا و تصاویر متحرک، صفحه آرایی های مفرح و نشانگرهای ماوس ویژه هستند.

Status یکی از تم هایی است که مجموعه ای از این قابلیت های جذاب و منحصربه فرد را در خود جای داده است. یکی از این ویژگی های بسیار جالب و خاص آن rainbow menu hover است.

برای آشنایی بیشتر، باید ابتدا دموی آن را مشاهده کنید و بعد با حرکت مکان نمای خود روی گزینه های موجود در فهرست حرکت کنید. یکی دیگر از ایده های بکر به کار رفته در این تم random post link نام دارد که به کمک آن بازدیدکنندگان می توانند به صورت تصادفی مطالب وب سایت شما را به طور خلاصه ملاحظه کنند که در مقایسه با شیوه های مرسوم و قدیمی، قرار دادن مطلب روی سایت از تنوع و جذابیت بیشتری برخوردار است. برای مشاهده دمو به آدرس زیر مراجعه کنید.

http://www.wpexplorer.com/out/status-preview

و هزاران ایده خلاقانه دیگر

انواع مختلف دیگری از شیوه های جدید در طراحی قالب وب سایت وجود دارد که میتوانید از آنها الگوبرداری کنید. کافی است کمی وقت و حوصله به خرج دهید و با جست و جو در اینترنت با گرایش ها و نحوه طراحی های جدید آشنا شوید و با ترکیب آن و ایده های خلاقانه خود، وب سایتی زیبا و کاربردی طراحی کنید.