بیست ابزار رایگان بهبود سئوی سایت

۲۰ ابزار رایگان سئو که هر وبمستر و سئوکار باید از وجود آنها مطلع باشد

ابزارهایی کارآمد برای افزایش رتبه سایت

مطمئنا زیبا بودن وب سایت در کنار به روز رسانی پیوسته آن با محتوای جالب و جذاب از اهمیت زیادی برخوردار است؛ اما محتوای و جذاب و طراحی زیبا همه چیز نیست. سئویی خوب است که موفقیت سایت شما را تضمین کند. با اینکه خودتان هم می توانید! روی س ئوی سایتتان کار کنید، اما به دلیل پیچیدگی قوانین آن شاید بهتر باشد از ابزارهایی که برای این منظور ارائه شده اند استفاده کنید. شما می توانید به کمک این ابزارها رتبه سایت خود را در جست و جوهای گوگل بالا ببرید. اگر کمی در این مورد جست وجو کنید، انواعی از ابزارها و سرویس هایی را پیدا می کنید که می توانند سئوی وب سایت تان را بهبود دهند. در این مقاله، برخی ابزارهای محبوب و رایگان سئو برای شما آورده شده است تا با استفاده از آنها بتوانید به هدفتان نزدیک تر شوید.

١- ابزار Majestic SEO

این ابزار یکی از پیشرفته ترین و کامل ترین سرویس های خدمات سئو در بازار است. تمرکز اصلی Majestic SEO روی عوامل اصلی مبتنی بر دامنه است.

از جمله امکاناتی که این بسته خدماتی در اختیارتان می گذارد، می توان به کاوشگر سایت، ابزار مشاهده تاریخچه بک لینکها، چک کننده کلیدواژه ها و ابزارهای تطبیقی اشاره کرد. البته برای استفاده از ابزارهای تطبیقی آن نیاز به خرید حق اشتراک دارید. البته نسخه رایگان نیز قابلیت های خوبی در اختیارتان قرار میدهد.

Majestic SEO
Majestic SEO

٢- کیت ابزار IIs SEO

این جعبه ابزار شامل ماژول های تحلیل گر سایت، استثنا کردن روباتها، نقشه های سایت و ماژول های شاخص گذاری سایت است. ماژول Site Analysis یک موتور خزنده با امکانات کامل دارد. در کنار آن، یک رابط Query Builder هم دارد که وظیفه آن تهیه گزارش های مختلف است. ماژول Robots Exclusion نحوه تعامل روبات های وب با سایت شما را نشان میدهد. در همین حال، ماژول های Sitemaps و Index به شما امکان دیدن، اصلاح یا حذف فایل های مربوط به sitemap و site index را می دهند.

۳- ابزار screaming Frog SEO spider

بسته Screaming Frog SEO Spider به شما در تحلیل وبلاگتان در زمینه دستیابی به بهترین بهینه سازی ویژه موتورهای جست وجو کمک می کند. این ابزار لینکها، CSS اسکریپت ها، تصاویر و اپ های وب سایت شما را بررسی می کند تا مشکلات مختلف از جمله صفحات تکراری، لینک های شکسته، خطاهای مسیردهی مجدد و مسائل مرتبط با URL را شناسایی کند.

۴- ابزار Google Keyword Planner

با توجه به اینکه خیلی از ترافیک های شما از سمت جست و جوهای داخلی گوگل می آید، حتما باید به Keyword Planner جدید گوگل نگاهی داشته باشید. این ابزار اطلاعات بسیار خوب و کاملی در خصوص کلیدواژههای محبوب حال حاضر در اختیارتان می گذارد. شما می توانید این اطلاعات را در کنار گزینه های فیلترینگ پیشرفته قرار دهید و بیشترین استفاده را از آن ببرید. علاوه بر این، نمایش تاریخچه یکی دیگر از ویژگیهای Keyword Planner است. با استفاده از این ویژگی می توانید محبوبیت کلیدواژه ها را در یک بازه زمانی ۱۲ ماهه مشاهده کنید.

۵- ابزار virante SEO

ابزار Virante امکانات رایگان متعددی برای سئوی درون سایتی و برون سایتی ارائه میدهد. ابزارهای درون سایتی شامل ابزار شناسایی محتوای تکراری، بهینه کننده محتوای latent Dirichlet allocation و تراکم کلیدواژه ها است. درباره سرویس های برون سایتی میتوان به ابزار تحلیل رقابتی، ابزار Link Atrophy و ابزار بازیابی PageRank اشاره کرد. علاوه بر این موارد، ابزارهای جانبی دیگری مانند Clean IP و ابزار HTTP Header Check هم از دیگر قابلیت های این سرویس است. ابزارهایی که در بالا به آنها اشاره شده است، بهترین ابزارهای موجود در بازار هستند؛ اما داشتن انتخاب های بیشتر مزیت های زیادی به همراه دارد. در اینجا، ۱۵ ابزار رایگان سایت دیگر که برای صاحب سایت کاربرد زیادی دارد، به شما ارائه می شود.

 

Virante SEO
Virante SEO

۶- ابزار Web CEO

 سرویس Web CEO یک ابزار کامل سئو است که در هر دو نسخه آنلاین و آفلاین در دسترس است. این ابزار هم مانند بسیاری از ابزارهای مشابه ویژگی هایی مانند چک کردن رتبه، آنالیز و مدیریت لینک و همچنین ابزار بهینه سازی درون سایتی مانند Site Auditor را ارائه می کند. بلاگرها با این ابزار می توانند وبلاگ خود را از نظر لینک های شکسته و سایر خطاهایی که در کاهش رتبه بندی سئو تأثیر می گذارند، مورد بررسی قرار دهند.

Web CEO
Web CEO

۷- ابزار SEO Book

در وب سایت SEO Book می توانید به تعدادی از ابزارهای رایگان آن دسترسی داشته باشید. کافی است یک حساب رایگان درست کنید و از ابزارهای مختلف آنها مانند Keyword List Generator، تولید کننده متاتگ، چک کننده سرباره سرور و چک کننده Link Suggestion استفاده کنید. علاوه بر این، می توانید افزونه های فایرفاکس مانند SEO Toolbar را دانلود کنید. این افزونه اطلاعات خوبی را در زمینه جست و جو مستقیم در داخل فایر فاکس در اختیارتان می گذارد.

 

SEO Book
SEO Book

۸- ابزار SEO gadget

برای سئو سایت می توانید از ابزار رایگان SEOgadget استفاده کنید. برخی امکانات این ابزار شامل دسته بندی لینک برای مایکروسافت اکسل، تولید کننده استراتژی محتوا، ابزار انکور تکست به همراه SEOgadget می شود. این ابزار به شما کمک می کند تا داده هایی را از سرویس هایی همچون Majestic SEO به دست آورید، به اکسل وارد و در آن تفسیر کنید.

 

SEOgadget
SEOgadget

۹- جعبه ابزار SEER SEO

جعبه ابزار SEER SEO در واقع یک ابزار صفحه گسترده است و می تواند برای تحلیل داده از منابعی مانند گوگل آنالیتیکس، Majestic SEO و توییتر مورد استفاده قرار گیرد. در کنار موارد یاد شده به یک ابزار تحلیلی درون صفحه ای هم دسترسی دارید. از آنجا که این جعبه ابزار یک صفحه گسترده آنلاین است، تمام تیم شما می توانند با هم روی داده ها کار و آنها را تحلیل کنند.

۱۰- ابزار Internet Marketing Ninjas SEO

وقتی سری به وب سایت نینجاهای مارکتینگ بزنید، متوجه میشوید خدمات و امکانات این ابزار فراتر از ابزارهای رایگان سئو و وب مستری است. برخی از ابزارهای سئو این سرویس شامل Page Speed Robots Text Generator، تولید کننده متاتگ و ابزار ترکیبی جست وجو می شود.

۱۱- ابزار Niels Bosma

ابزار سئوی نیلز بوسما برای اکسل در واقع یک افزونه اکسل است که چند قابلیت س ئو محور را اضافه می کند. برخی از این قابلیت ها شامل پیدا کردن محتوای تکراری، ارزیابی بک لینکها و به دست آوردن داده Whols است. این ابزار می تواند اطلاعاتی مانند تعداد لینک ها و کلیدواژه های متا روی سایتتان را تحلیل کند.

۱۲- ابزار SEosite

در واقع، این ابزار یک افزونه کروم است که قادر است داده های سئو درون صفحه ای را از وب سایت ها و سرویس های مختلف واکشی کند. این سرویس همچنین قادر است داده های مربوط به گوگل PageRank، جزئیات ترافیک الکسا و رتبه Quancast را نیز جمع آوری کند. علاوه بر این، جزئیات تگهای متا و نقطه نظرهای کاربران در ش بکه های اجتماعی را در اختیارتان قرار و حتی می تواند برای بهینه سازی سئو سایت پیشنهاداتی نیز ارائه دهد.

۱۳- ابزار SEOquake

این ابزار یک پلاگین سئو برای موزیلا فایرفاکس، گوگل کروم و اپل سافاری است. اطلاعات کامل و دقیقی که ابزار SEOquake ارائه می دهد، نقش مهمی در بالا بردن رتبه سایت ها دارد. این اطلاعات شامل بک لینکها، رتبه صفحه در گوگل، وضعیت شاخص گذاری از سوی گوگل و بینگ داده های Whols و گزارش های مربوط به کلیدواژه ها می شود. همچنین، با استفاده از آن می توانید گزارش های کاملی در رابطه با هر وب سایت تهیه کنید.

۱۴- نوار ابزار Moz SEO

نوار ابزار Moz SEO هم برای موزیلا فایرفاکس و هم برای گوگل کروم در دسترس است. با استفاده از آن می توانید به شاخص های اندازه گیری سئو در زمان واقعی دسترسی داشته باشید. هایلایت کردن لینکها و کلیدواژه ها روی وب سایت همراه نمایش تمام اجزای صفحه از جمله قابلیتهای این ابزار است. علاوه بر این، به کمک آن می توانید گزارش های کاملا مفصل در خصوص موتور جست وجو (SERP) تهیه کنید. این گزارشها برای زمانی که قصد مقایسه با شاخص های گوگل، بینگ و یاهو را دارید به کار می آید.

۱۵- ابزار Open Site Explorer

با این ابزار می توانید بک لینک های موجود روی وبلاگ خودتان و دیگران را مورد بررسی قرار دهید. این ابزار می تواند گزارشی در ارتباط با رتبه بندی دامنه و صفحات وب سایت را به کاربر ارائه دهد. نسخه رایگان آن در هر گزارش تنها اطلاعات ۲۰۰ بک لینک را ارائه می دهد.

۱۶- ابزار Ubersuggest

این ابزار کلیدواژه ها و عبارات مناسب را بر اساس موتور جست و جوی گوگل پیشنهاد می دهد، کافی است یک کلمه کلیدی ساده را وارد کنید تا Ubersuggest فهرستی کامل از کلیدواژه های مختلف را بر اساس ورودی اولیه ش ما پیشنهاد دهد. این ابزار حتی می تواند پیشنهادات خود را متمرکز بر سرویس های ویژه گوگل مانند Google Images، گوگل ویدئو و گوگل نیوز ارائه دهد.

۱۷- ابزار بهینه سازی Google SERP snippet

با این ابزار می توانید عنوان صفحه و تگهای تشریح متارا بهینه کنید تا احتمال دیده شدن وب سایت شما در صفحه نتایج جست و جوی گوگل به حداکثر برسد. این ابزار س اده قادر به تولید یک پیش نمایش از Google SERP است تا با بررسی آن مطمئن شوید تگهای متای شما به خوبی بهینه شده اند.

۱۸- Browseo

این آب سریع و ساده وب به شما این امکان را می دهد تا مانند موتور جستوجو به وب سایتتان نگاه کنید. در نتیجه می توانید وبلاگتان را خیلی جستجو به وبسایتان نگاه کنید. در نتیجه می توانید وبلاگتان راخیل سریع از دیدگاه سئو مشاهده کنید، بدون اینکه نیازی به بررسی کدها داشته

باشید. این ابزار برای هر دو س کوی اندروید و iOS ارائه شده است تا خیلی سریع و ساده بهینه سازی سئوی وبلاگ را بررسی کنید.

۱۹- ابزار Anchor Text Over Optimization Report

این سرویس سایت شما را از نظر انکور تکست بهینه شده بررسی می کند تا وبلاگ شما مطابق با الگوریتم های جست و جوی گوگل طراحی شده باشد. کافی است URL س ایت خود را وارد کنید تا فهرستی از کلیدواژه ها و اصطلاحات مهم تهیه و مشخص شود این کلید واژه ها تا چه اندازه بهینه سازی شده اند.

۲۰- ابزار Xenu ‘ s Link Sleuth

یک ابزار ضروری برای بررسی لینک های شکسته روی وب سایت است. با این اپ میتوانید لینک ها و وب سایتهای SSL را مجدد بررسی کنید.

یکی از گزارش هایی که توسط این سرویس تهیه می شود، به شناسایی URL دوباره مسیردهی شده مربوط می شود. این ابزار می تواند یک گزارش ساده از تمام مشکلاتی که با آنها برخورد می کند تهیه کند و در اختیار کاربر قرار دهد.

منبع: نیک روش، حمیدرضا، ۱۳۹۶، سئو؛ پرواز با موتور جست وجو، ۲۰ ابزار رایگان سئو که هر بلاگری باید از وجود آنها مطلع باشد، ۲۰۰ پرونده ویژه

 1. http://www.majesticseo.com 2-
 2. http://www.lis.net/downloads/microsoft/search-engine-optimization toolkit
 3. http://www.streamingfrag.co.uk/seo-spider
 4. http://adwords.google.com/keywordplanner
 5. http://www.virante.org/seo-tools
 6. http://www.webceg.com
 7. http://tools.seobook.com
 8. http://seogadget.com/tools
 9. http://www.seerinteractive.com/seo-toolbox
 10. http://www.internetmarketingninjas.com/tools
 11. http://nielsbosma.se/projects/se0tools
 12. https://chrome.google.com/webstore/detail/seo-site-tools/ diahigingdnkdgajdbpjdeomopbpkjjc
 13. http://www.seoquake.com 14-
 14. http://moz.com/tools/seo-toolbar
 15. http://www.opensiteexplorer.org
 16. http://ubersuggest.org 17-
 17. http://www.seomofo.com/snippet-optimizer.html 18-
 18. http://www.browseo.net
 19. http://www.removeem.com/ratios.php
 20. ۲۰- h ttp://home.snafu.de/tilman/xenulink.html