باید نبایدهای سئوی وب سایت

باید ها و نباید های سئو که باید به آن ها توجه کنید

موضوعات پر اهمیت و کم اهمیت سئو

این روزها مهم ترین و کلیدی ترین عوامل رتبه بندی موتورهای جست و جو چه مواردی هستند؟ به کارشناسان و متخصصان حاضر در پنل همایش SMX East درباره آخرین یافته های خود بحث و تبادل نظر و ترفندهای کاربردی مفیدی جهت استفاده از این اطلاعات ارائه کردند.

با توجه به پیشرفت فناوری، موتورهای جست وجو می توانند الگوریتم های رتبه بندی خود را تغییر دهند و اصلاح کنند تا قادر به نمایش نتایجی باشند که بیشتر با هدف جستوجو کننده همخوانی داشته باشد. از آن جا که این الگوریتمها دائم در حال بهینه شدن و اصلاح هستند، عوامل مؤثر در رتبه بندی موتورهای جست وجو همیشه در حال تغییر و تحول هستند. شاید برخی از این عوامل در گذشته ای نه چندان دور تأثیر زیادی روی رتبه بندی جست وجوها داشتند، اما در حال حاضر کارایی زیادی ندارند و پیدایش عوامل جدید مانند سازگاری بهتر با گوشی های همراه یا HTTPS بازگو کننده تغییرات فناوری و رفتار کاربران هستند؛ اما سؤالی که در این میان مطرح می شود این است که مهم ترین عوامل تأثیر گذار روی رتبه بندی نتایج چه معیارهایی هستند؟ اخیرا همایشی تحت عنوان «عوامل رتبه بندی سئو چه چیزهایی مهم هستند و چه چیزهایی مهم نیستند» برگزار شد و متخصصان حاضر در این همایش به پرسش ها پاسخ دادند. پاسخهای آنها مبتنی بر مطالعات و تحقیقات در مقیاس بسیار وسیع است که توسط SEMrush و Searchmetrics انجام شده است.

عوامل رتبه بندی از نگاه کارشناسان مؤسسه SEMrush

اولگا آندرینکو از کارشناسان برجسته سئو در مؤسسه SEMrush که در این همایش حضور داشت، نتایج تحقیقات وسیع این شرکت در رابطه با عوامل رتبه بندی صورت گرفته را تشریح کرد. آنها برای رسیدن به این نتایج ۱۰۰ حالت مختلف برای ۶۰۰ هزار کلیدواژه را بررسی کردند. این گذرواژه ها بر اساس تعداد جست وجو در ۴ گروه دسته بندی شدند:

بسیار زیاد: ۰۰۱, ۱۰ جست وجو یا بیشتر در طول یک ماه

زیاد: ۱٫۰۰۱ تا ۱۰ هزار جست وجو در طول یک ماه

 متوسط: ۱۰۱ تا ۱۰ هزار جست وجو در طول یک ماه

کم: ۱ تا ۱۰۰ جست وجو در طول یک ماه

این شرکت به عوامل درون صفحه ای و ارجاع دامنه ها و ترافیک داده توجه و سپس یافته های خود را کامپایل کرد تا متوجه شود کدام عوامل از اهمیت بیشتری برخوردار بودند. نتایج حاصل از پژوهش های این مؤسسه به شرح زیر بود.

امنیت وب سایت (HTTPs)

 SEMrush متوجه شد ۶۵ درصد وب سایتهای حاضر در سه رتبه اول برای جست و جوهای خیلی زیاد کلیدواژه ها از پروتکل انتقال ابرمتن ایمن استفاده می کنند. با اینکه این مسئله نمی تواند عامل عمده ای به حساب بیاید، آندرینگو پیشنهاد کرد برای کمک به اعتمادسازی بیشتر نزد کاربران سایتها به HTTPS سوئیچ کنند.

طول محتوا

طول محنوا عموما تأثیر مثبتی بر رتبه بندی جست و جوها دارد. این یافته SEMrush نشان می دهد محتوای سه جست و جوی اول به طور متوسط حدود ۴۵ درصد طولانی تر از وب سایتی است که در رتبه بیستم قرار گرفته است، اما آندرینکو پیشنهاد نمی کند که برای قرار گرفتن در صدر فهرست جست و جو از مقدار زیادی محتوای بدون هدف استفاده کنید، بلکه محتوای شما باید به اندازه کافی طولانی باشد و در کنار آن مرتبط با موضوع و منطبق با هدف کاربر باشد، به کاری که رقبایتان انجام میدهند نگاه کنید و در پی یافتن راهی برای تولید محتوای بهتر باشید که بتواند ارزش بیشتری برای کاربران داشته باشد.

کلیدواژه ها

شرکت SEMrush در رابطه با کلیدواژه ها به نتایج جالبی رسیده است در ۳۵ درصد دامنه هایی که برای حجم زیادی از کلیدواژه ها رتبه گرفته اند، خبری از کلیدواژه در عنوان نیست. این موضوع نشان میدهد الگوریتم های گوگل در درک و فهم محتوا و مترادفها عملکرد بهتری پیدا کرده اند. تعداد بسیار کمی از لینک ها حاوی کلیدواژه در داخل انکور تکست هستند، حتی در بین کلیدواژه های دسته بسیار زیاد هم، تنها ۸ درصد کلیدواژه دارند این مسئله بیان کننده آن است که وجود کلیدواژه ها در انگور تکست مانند سابق تأثیر زیادی در اولویت رتبه دهی سایت ندارند.

ترافیک وبسایت

برای بررسی تأثیر ترافیک وب سایت روی رتبه بندی سایت، SEMrush تحقیقات خاص و ویژه ای انجام داد. آنها متوجه شدند تعداد بازدیدها روی کلیدواژه های با حجم خیلی زیاد مهم است؛ اما جالب اینجا است که ترافیک جست وجو لزوما تأثیر زیادی روی رتبه سایت ندارد، هر چند ترافیک مستقیم تأثیر گذار است.

سیگنال های کاربر

تحقیق SEMrush به سیگنال های مختلف کاربر نیز توجه داشت، به این صورت Bounce rate: به طور کلی، bounce rate تأثیر زیادی روی قرار گرفتن در سه رتبه اول ندارد، اما تأثیر آن برای رتبه های پایین تر بیشتر می شود. همین مسئله به ما می گوید سایت هایی که رتبه های بالاتر دارند از محتوای مرتبط بیشتری برخوردار هستند، سرعت سایت آنها بالاتر و اعتماد کاربر به آنها بیشتر است.

تعداد صفحات در هر جلسه: هرچه تعداد صفحات در یک جلسه بیشتر باشد، تأثیر بیشتری روی رتبه سایت دارد.

آندرینکو در صحبت های خود به این نکته اشاره کرد که گوگل به طور مستقیم به سیگنال های کاربر توجه نمی کند، اما اگر مقدار آنها برای سایت شما پایین است، یعنی کاربران به اندازه کافی با سایتتان ارتباط برقرار نمی کنند.

لینکها

ساخت لینکهای با کیفیت بالا چه از نظر ارجاعات دامنه و چه از نظر بک لینکهای دنبال ش ده، همچنان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. آندرینکو روی تأثیر مستقیم بک لینکها تأکید دارد، به ویژه سایت هایی که میزان جست و جوی کلیدواژه های هدف آنها کمتر از ۱۰ هزار در ماه است. آندرینکو همچنین بر این باور است که تمام سایتهای با رتبه بالا (یعنی آنها که در صفحه اول قرار می گیرند) از بهینه سازی های داخل صفحه استفاده کرده اند.

چرا عوامل عمومی رتبه بندی از بین رفتند!

نفر بعدی در این همایش مارکوس توبر از شرکت Searchmetrics بود. شرکت وی نیز عوامل رتبه بندی وب سایت را مورد بررسی قرار داده بود، اما به جای توجه بیشتر به کلیدواژه هایی که جست وجوهای بیشتری داشتند، به روندهای عمومی در برابر روندهای منحصر به فرد در صنعت توجه کرده بود. وی خاطر نشان کرد با وجود وسیع تر بودن روندهای عمومی تأثیرگذار در عوامل رتبه بندی عوامل دیگری بودند که در صنایع خاص تأثیر مهمی داشتند. یافته های Search metrics به شرح زیر است

روندهای عمومی

همه سایت ها در حال بهینه سازی زمان بارگزاری صفحه هستند. با اینکه این عامل تأثیر زیادی روی رتبه سایت ندارد، اما اهمیت آن در این است که می توانید عملکرد سایت تان را با رقبای خود مقایسه کنید. تو بر هم مانند آندریشکو به این نتیجه رسید که نبود کلید واژه ها و کلمات کلیدی در عنوان صفحه چندان مهم نیست. در واقع، تنها ۴۸ درصد وب سایت هایی که در جست و جوها در رتبه اول قرار می گیرند، از کلیدواژه ها در تگ title استفاده کرده بودند. پس، نتیجه می گیریم گوگل در رابطه با تصمیم گیری های خود بدون در نظر گرفتن این عامل پیشرفت خوبی داشته است. دیگر یافته آنها افزایش اهمیت تعداد کلمات در رتبه بندی سایت بود، اما نباید فقط طول محتوا را بیشتر کرد و منتظر افزایش رتبه سایت در صفحات جست و جو بود.

روندهای ویژه صنعت

توبر متوجه شد عوامل مختلف رتبه بندی تأثیرات مختلفی دارند و این مسئله به کوئری آنها بستگی دارد، پس Serachmetrics عوامل مورد بحث را برای صنایع مختلف مانند تجارت الکترونیک، مالی، بهداشت و درمان، رسانه و سفر به طور جداگانه بررسی کرد. در این تحقیق، نحوه تأثیر هر کدام از عوامل رتبه بندی در هریک از صنایع نام برده به دقت بررسی شد. به عنوان مثال، HTTPS برای سایت های مالی اهمیت بیشتری دارد، زیرا بحث اعتماد کاربران مطرح است، اما درباره سایت های سفر چندان مورد توجه نیست. استفاده از تصاویر نیز برای سایت های مالی اهمیت ندارد، اما در وب سایت های سفر اهمیت بسیار بالایی دارد. پس، بحث اصلی در اینجا هدف کاربر است: کاربر چه می خواهد؟ پاسخ این پرسش برای صنایع گوناگون متفاوت است. تفاوت بین عوامل رتبه بندی تنها محدود به صنایع نمی شود، بلکه وب سایت های نیچ (niche websites) هم می توانند روندهای مختلف داشته باشند. وب سایت های نیچ سایت هایی هستند که تمرکزشان بر یک محتوای خاص قرار دارد. این سایت ها بر دو عامل کاربردی و مورد پسند بودن مطلب برای مخاطب تأکید دارند، توبر متوجه شد برخی عوامل خاص با توجه به نوع سایت ها تفاوت هایی با یکدیگر دارند. در حالی به کارگیری HTTPS برای بهبود. وضعیت سئو در ارتباط با یکسری از سایتها پیشنهاد می شود، اما در ارتباط با وب سایت هایی همچون دستور پخت غذا این گونه نیست. از طرف دیگر، استفاده از داده های ساختار یافته و مارک آپ Schema.org در سایتهای مربوط به دستورالعمل پخت غذا زیاد است، شاید به دلیل اینکه دستورالعمل های غذا دارای ریچ اسنیپت های (Rich Snippet) باارزشی در صفحات نتایج موتور جست و جو (SERP) هستند. ریچ اسنیپت ها برای توضیح اطلاعات و داده های نشانه گذاری شده در وب سایت ها مورد استفاده قرار می گیرد. ریچ اسنیپت ها با هدف درک دقیق تر و هوشمندانه تر محتوا و ماهیت یک سایت از سوی موتورهای جست و جو مورد استفاده قرار می گیرند. به طور کلی، توپر عقیده | دارد سیگنال های رتبه بندی به صنعت و نیچی که در آن هستید بستگی دارد؛ پس، زمانی که به فکر ساختار سایت خود و تولید محتوا برای صفحات آن هستید، حتما به نیاز کاربران فکر کنید.

چگونه از این یافته ها در کار استفاده کنیم

آخرین سخنران هرندون هاستی بود. وی مدیر بازاریابی Container Store است. ارائه وی بیشتر روی نحوه استفاده از داده ها و یافته های سخنرانان قبلی برای کاربردهای عملی تأکید داشت. او برای تشریح یافته های خود از مطالعات موردی استفاده کرد.

سرعت سایت

سرعت سایت یکی از عوامل طولانی مدت در رتبه بندی سایت است و با توجه به اینکه نرخ استفاده از موبایل در بین کاربران رو به افزایش است، اهمیت آن نیز سیر صعودی دارد. در اینجا، نگاهی داریم به توصیه های وی در خصوص بهینه سازی سرعت سایت:

 Caching: بیشتر دنبال اجزای روی سایتتان باشید که در حال حاضر آنها را کش نکرده اید یا باید آنها را برای مدت طولانی تری کش کنید. ترکیب فایل های خارجی: ایده خوبی است که اندازه صفحه خود را از طریق میزبانی کدهای جاوا اسکریپت و CSS روی فایل های خارجی کاهش دهید، اما به این نکته دقت کنید، اگر این کار به شکل گیری این مسئله منجر شود که تعداد فراخوانی منابع خارجی ش ما به رقم ۳۰ تا ۴۰ منبع برسد. در این حالت نتیجه معکوس دریافت خواهید کرد. سعی کنید تا جایی که امکان دارد فایل های خارجی را با یکدیگر ترکیب کنید. این کار باعث کم شدن تعداد فایل ها می شود و به همان نسبت تعداد فراخوانی ها را نیز کاهش می دهد. مدیریت نگها، تگهایی را که استفاده نمی کنید حذف کنید و حتما از آخرین نسخه تگ هایی که در وب سایت تان به کار رفته استفاده کنید. بهینه سازی تصاویر: به عقیده هاستی، اندازه تصویر مهمترین عامل تأثیرگذار روی سرعت سایت است. اگر بتوانید حجم عکس را کوچک کنید باعث بالا رفتن سرعت صفحه شده اید. از عکس های خیلی بزرگ استفاده نکنید. فقط زمانی این کار را انجام دهید که مشتری شما درخواست کند.

HTTPS

از سال ۲۰۱۴ به بعد که گوگل اعلام کرد، HTTPS در بالا رفتن رتبه سایت تأثیر دارد سئو کارها به افزایش امنیت سایت های خود اهمیت بیشتری دادند. زمانی که به HTTPS سوئیچ می کنید، باید به سرعت سایت توجه کنید زیرا این پروتکل تا اندازه ای س رعت سایت را پایین می آورد؛ اما به عقیده خیلیها این کار ارزش پایین آمدن سرعت را دارد. چون ممکن است روزی برسد که گوگل HTTPS را یکی از الزامات سایت معرفی کند مانند همان چیزی که برای به روز رسانی های منطبق با موبایل رخ داد. نکته منفی سوئیچ به HTTPS ریسکها و چالش های مرتبط با طراحی دوباره سایت است بدون اینکه لذتی در کار باشد؛ زیرا در این حالت مجبور هستید تا در تمام قسمت های مختلف سایت HTTP را به HTTPS تبدیل کنید. بزرگترین عضوی که ممکن است در مهاجرت از HTTP به HTTPS فراموش شود، تگ های استاندارد و متعارف است. به روز رسانی این تگها امری حیاتی است، زیرا وجود تگهای قدیمی می تواند باعث از دست رفتن ترافیک و کارایی سایت شود.

متادیتا

برخلاف یافته های دو س خنران قبلی، هاستی معتقد است که عناوین تأثیر زیادی دارند و می توانند تفاوت های عمده ای را به ویژه در سایتهای با رتبه های پایین ایجاد کنند. البته توضیحات متا تأثیری در رتبه ندارند، اما می توانند نرخ کلیک خوردن را بهبود بخشند. با این حال، هاستی متوجه شد اضافه کردن کلیدواژه ها، نام برندهایی که مردم آنها را می شناسند، سایت رسمی و تبلیغات و فروش در داخل توضیحات متا باعث افزایش کارایی می شود.

تغییرات SERP

تغییرات صفحات نتایج موتور جستوجو (SERP) می تواند نرخ کلیک خوردن را به شدت پایین بیاورد. شاید در این بین مواردی وجود داشته باشند که روی آنها کنترلی نداشته باشید؛ اما همچنان می توانید استراتژی های خود را با این واقعیت در حال تغییر وفق دهید. به عنوان مثال، هاستی توصیه می کند که به دنبال «جعبه های پاسخ سریع» که به آنها اسنیپت های ویژه هم گفته می شود باشید. این ها برای خیلی از کلمات کلی و عمومی به کار می روند و می توانند بین ۱۵ تا ۹۰ درصد فضای بالای SERP را اشغال کنند برای به دست آوردن اسنیپت باید در صفحه اول باشید، اما لازم نیست حتما جزء پنج سایت اول باشید. حتی پیشنهاد می شود از داده ساختار یافته استفاده کنید؛ زیرا با هوشمندتر شدن گوگل و بهینه شدن درک آن از کوئری امکان کسب جست و جوی دقیق تر فراهم می شود.

منبع:

نیک سروش، حمید، ۱۳۹۶، باید ها و نباید های سئو که باید به آن ها توجه کنید، موضوعات پر اهمیت و کم اهمیت سئو؛ سئو پرواز با موتور جست و جو